Zaproszenie „Narodowe Czytanie”
10 września 2024Narodowe Czytanie w bibliotece w Stanominie
20 września 2024„Nasze Prawo Do Czytania”
Tydzień Zakazanych Książek (ang. Banned Books Week) to coroczne święto wolności czytania. Obchodzone jest na całym świecie od 1982 r. Organizowane zwykle w ostatnim tygodniu września, podkreśla wartość bezpłatnego i otwartego dostępu do informacji, szkodliwość cenzury i zwraca uwagę na zagadnienie wolności intelektualnej.
Tydzień Zakazanych Książek łączy całą społeczność książkową — bibliotekarzy, księgarzy, wydawców, dziennikarzy, nauczycieli i czytelników we wspólnym wspieraniu wolności czytania. Początkowo był on odpowiedzią na coraz częstsze próby zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach. Próby cenzury uzasadniane są ochroną najmłodszych przed „niewłaściwymi” treściami.
Dziś, święto obchodzone jest na całym świecie pod patronatem Amnesty International. Wydarzenie zwraca uwagę na przestrzeganie wolności słowa i czytelnictwa, które były w przeszłości łamane i bywają łamane dziś.
ALICJA W KRAINIE CZARÓW / Lewis Carroll. Tę klasyczną, omawianą na zajęciach filozofii wielu uniwersytetów powieść za wartą zakazania uznał w 1931 roku gubernator chińskiej prowincji Hunan. Uznał, że przedstawienie zwierząt i ludzi „jako równych sobie” może prowadzić do „katastrofy”.
CZERWONY KAPTUREK / bracia Grimm [wyd.1857]
Książki zakazano w szkołach w Kalifornii przez… butelkę wina znajdującą się w koszyku, który Czerwony Kapturek niósł dla babci.
DOKTOR ŻYWAGO / Borys Pasternak – noblista [1957]
Zakazana w Rosji do 1988 r. za antywojenny, kontrrewolucyjny wydźwięk i krytykę stalinizmu. Kiedy w 1958 r. Pasternakowi przyznano Literacką Nagrodę Nobla, został zmuszony do odmowy jej przyjęcia. Jedna z najczęściej cenzurowanych książek wg Jonathona Greena.
KOLOR PURPURY / Alice Walker – Pulitzer
Zakazana w szkole w Oakland (Kalifornia; 1984), w szkołach w Pensylwanii (1992), usunięto ją także z bibliotek szkolnych w Zachodniej Virginii. Przyczyną były niepokojące idee na temat relacji międzyrasowej, relacji człowieka z Bogiem, ludzkiej seksualności.
Po więcej tytułów, które mają w tym tygodniu swoje święto ze względu na częste próby zakazywania ich w przeszłości zapraszamy do Bibliotek Gminy Białogard.
Barbara Kacprowska